Umění prezentovat – překvapte nás. Část 1.

Zaujetí osobností řečníka je alfa i omega prezentace. O tom se dočtete více v tomto článku

Jak zvládnout začátek a konec prezentace bylo již řečeno mnoho. Z mého pohledu tyto dvě části nejlépe vystihuje citát George Burnse (americký herec, komik a autor): “Tajemství je mít skvělý začátek a skvělý konec, udržte je co nejblíže ať přirozeně navazují jeden na druhý.” 

Představte si, jak stojíte na pódiu a všichni očekávají začátek vaší prezentace nebo řeči. Vy neznáte své publikum a oni neznají vás, ve většině případů. Je velice náročné začít tak, aby bylo v začátku představení prezentace i vás jako řečníka úderné a hned je vtáhlo do děje. Osobně jsem si to na začátku svých veřejných vystoupení trénovala a učila se to přibližně rok. Chtěla jsem vidět ty nadšené a zaujaté výrazy ve tvářích svého publika. 

ČÍM JE ZAUJMETE, ČÍM JE OBOHATÍTE? Co jsem se na své cestě prezentování naučila já?  Mé ponaučení zni: Dejte jim 3 oříšky pro Popelku:

  1. odhalte téma své prezentace v jednom rčení, citátu nebo větě směřované na to, že jste tady dnes jen pro ně. Dovedete si jistě vybavit, jak si snižují svou reputaci řečníci, kteří říkají např. “Ještě tady nejsou všichni, oni postupně přijdou a já už pomalu začnu.” Mmmm, tak vás tady vítám, děkuji, že jste přišli.” Nebo… překvapte a nalaďte nás. To se skvěle povedlo Stanislavu Gálikovi na inspirativním ránu pro studenty, doslova je roztancoval úvodní písničkou :) 
  2. přínos, co jim přinášíte a co jim zanecháte, z čeho oni budou moci následně těžit v osobním životě nebo ve své profesi. Odhalte své chyby a neúspěchy, které vám pomohli se zlepšit nebo vedli k dalším úspěchům.
  3. vaši odbornost, přednášet na dané téma. Kde všude jste se jím zabývali, kde jste o něm diskutovali, kde jinde se o něm mluví a píše. A hlavně vaše osobní zapálení pro dané téma.

Které řečnické otázky nejlépe vystihují úderné začátky prezentací? Některé mohou znít jako klišé, ale fungují a získají vám pozornost posluchačů: 

  • “Byl to nejhorší den mého života,…” 
  • “Víte že,…” šokující fakta
  • “Nejlepší věc, která mě v životě potkala, …”

Doporučuji se podívat na světová řečnická vystoupení na stránkách TED talks nebo z našich měst např. z Prahy nebo z Brna. Ty které rozesmějí nebo překvapí publikum/ posluchače vyhrávají :)

A co na konci? Mnoho zkušených řečníků mi radilo, že nemám požívat slova jako: závěrem, na závěr apod. Což bylo mnohokrát dokázáno z průzkumů a přednášek na vysokých školách a univerzitách. Toto slova totiž fungují jako spínač – vypínač, lidi přestanou téměř vnímat, uklízejí si do tašek své poznámky, propisky a přemýšlí o svém odchodu. Trefnější je tedy například citovat slavnou osobnost a plynule navázat na ponaučení, význam a zopakování důležitých bodů z vaší prezentace nebo řeči, které si vaši posluchači odnesou s sebou do svého života.

Budu ráda, když se s námi v komentářích podělíte o své zkušenosti nebo zážitky z vystoupení skvělých řečníků. Děkuji vám předem za obohacení.

Přeji vám všem hodně štěstí a nadšených posluchačů na vaší cestě k úspěšnému vystoupení na veřejnosti.

Andrea

 
podpis-andrea.jpg