Umění prezentovat – na vlně vaší prezentace, část 2.

Experti na komunikaci tvrdí, že nejdůležitější jsou první 3 minuty. Tento čas a jeho provázání s tématem, myšlenkou nebo záměrem vaší prezentace rozhodne mezi: “To byla skvělá prezentace, Tome, moc se mi líbilo…” a ” Jo,Tome, dobrá prezentace…”

V mé 1. části článků o umění prezentovat jsem vás navedla, jak nás překvapit a navnadit. Pokud jste nadšení a zaujetí vaším tématem, budeme i my.

V tomto příspěvku se chci věnovat další důležité části a tou je vlna udržení pozornosti posluchačů při vašem plynulém přednesu. 

Představte si svou prezentaci jako cestu. Vy, jako řečník, víte, kam jdete a lehce nás provázíte, abychom s vámi snadno udrželi směr i krok. Chvíli nás jen vedete, chvíli jen provázíte a průběžně nám předáváte zajímavé informace, které podporujete fakty a studiemi až nás přivedete na konec. Tam se s námi rozloučíte a popřejete nám úspěchy a další pokroky na našich následujících cestách. 

Ale jak na to, aby to šlo takto hladce a udrželi jste naši pozornost?

Pokud připravujete firemní prezentaci, začněte výhodami pro nás, jako budoucího zákazníka a zdůvodněte přednosti vašeho produktu nebo služby. Ale prosím pěkně, zkuste to jinak než popsaným snímkem s fakty a technickými parametry vašeho produktu. Buďte originální, ukažte nám, jak se budeme cítit  vaším výrobkem nebo službou. Povídejte nám o nich, jak se cítí ti, kdo už jej mají a v čem jim pomáhá a jaké jim přinesl výhody. 

Když jsem připravovala prodejní prezentaci pro personální agenturu pro zákazníky na schůzky, připravila jsem prezentaci navázanou na jejich marketingovou kampaň – letní ledové osvěžení. Zákazník tak měl nabídku v podobě nápoje plného osvěžujících ledových kostek s připodobněním výhod a služeb, s kterými mu společnost může pomoci. Prezentace pak vypadala takto.

Pokud jsou prezentace, kterými se sama inspiruji, tak to jsou prezentace Steva Jobse při uvedení Apple výrobků na trh. Jednoduché a úderné. Přesvědčte se sami.

Ještě přikládám pro porovnání tématicky stejné prezentační snímky. Jsou z jedné z mých prvních prezentací, z dob, kdy jsem začátkem 21. století nabízela IT služby. V těch dobách nebylo mnoho lidí, kteří by nás učili dělat prezentace jinak.

1/ snímek plný textu. Ten svádí jen k tomu, že jej jako řečník můžete být buď číst nebo jej mít za sebou a povídat nám něco podobného. A co se dá čekat od posluchačů, mají číst s vámi a uspávat se nebo se snažit vás poslouchat? Oboje potřebuje osvěžení v podobě dvojité kávy před i po prezentaci :)

2/ A jak vypadá stejný snímek, který vám službu nabídne jinak? Podívejte se, co říkáte, je to rozdíl?

Každý z nás, máme posluchačům, co předat, každý z nás jsme jiný a jinak je obohatíme. Zkuste to jinak. Ráda vás budu provádět, odlišíme a zdokonalíme i vaše prezentace. Které mohou být zaslány jako “návnada”, pouhý odkaz online nebo představeny v tabletu na schůzce u zákazníka.

Pojďme se sejít u výborné kávy a popovídat si, čím si můžeme vzájemně prospět. Těším se na setkání.

Andrea