Ověří se? Zatěžkávací zkouška pro Home Office v aktuální situaci

V loňském roce Microsoft (zdroj článek Forbesu) testoval produktivitu práce z pohledu možnosti zkrácení pracovního týdne na 4 dny. Nejsem jejich velký fanda, ale tohle se jim povedlo. 

A jak to dopadlo? Produktivita byla zvýšena o 20%. Přínos přinesly hlavně kratší porady a pracovní schůzky. Další pozitivní výsledky hovoří i o snížení nákladů na tisk a spotřebu elektrické energie. To jsou plusy i pro ekologii, co říkáte.

Jsem zvědavá, jak to ověří aktuální situace u firem v celosvětovém měřítku. Je to velká výzva. Věřím, že se to potvrdí v různých oborech a mnoha společnostech, ať máme z čeho následně sbírat data a zjistíme lépe pro a proti pro zaměstnance i zaměstnavatele. Osobně se mi v práci vždy potvrdilo, že když lidem věříme, dokážou víc.

Stejně tak to může být se zadanou prácí z domu, Home Office.

 

 

 

 

 

 

 

Ta je u nás častěji negativně vnímána, stejně jako zmiňované zkrácování pracovního týdne. Zaměstnanci mají přeci makat a to i přesčas. Jen tak dosahují výsledků a dokončují zadanou práci, to je běžně zavedený mýtus produktivity práce. 

Sama jsem si však na vlastní kůži zažila, že po mateřské dovolené v práci s omezeným časem jsem toho stihla více, než kdybych věděla, že to mohu dokončit později. Nebo tam zůstat přesčas. A to se potvrzuje i čím dál častěji ve všech oborech a plošně na všech pozicích. Místo natahované a někdy až proflákané osmihodinové pracovní doby, za kratší dobu zvládneme a dokončíme vše, co je potřeba a možná ještě víc. Záleží jen na správně nastavené organizaci práce a týmové spolupráci kolegů.

Během posledních pár let při školení ve firmách vnímám pozitivní nahrávky k těmto změnám. Při přípravách školení a zjištění potřeb firmy probírám s vedením jejich náhledy a poznatky. Ověřuje se, že odpočaty pracovník s vyvážením svého času pro práci, osobní zájmy a rozvoj i rodinu dosahuje mnohem lepších výsledků. K těmto změnám přispívají i všechny semináře typu Work & Life Balance v posledních letech.

Otázkou je, jak obstojí pro nárůst práce z domu, neboli Home Office, i lídři ve firmách. 

Hlavně nyní mohou být pro zaměstnance oporou a udávat jim správný směr, mentorovat, místo nařizovat, přehnaně kontrolovat a udílet nevyžádané rady. Fandím vám, buďte ti nej a teď ještě mnohem víc.

Přeji pohodu při práci odkudkoli, nové nápady a pozitivní změny, které může právě tato situace přinést.

Ať se vám všem daří :)

Andrea Peloušková
Lektorka, Školitelka a Konzultantka firemního vzdělávání