Myšlenková/ mentální mapa – nejdokonalejší nástroj našeho mozku

Každý mozek má potenciál génia. Stačí jej jen využívat co nejvíce naplno. 

Pro zájemce o zjištění, jak nastartovat vyšší potenciálu svého mozku doporučuji video od vynálezce a propagátora myšlenkových map Tonyho Buzana (v anglickém jazyce).

Na svých workshopech odhaluji propojení mozku, paměti a stím lepší využití jejich kapacity pomocí myšlenkových map. Lidský mozek je označován jako nejvýkonnější počítač na naší planetě. Skládá se ze sto miliard neuronů (mozkových buněk), z nich každý má desítky tisíc dalších spojení. Víte, jak tento neuvěřitelný systém pracuje? Mezi nimi totiž běží signály rychlostí přes 300 km za hodinu. A výsledek toho všeho je vytvoření tisíce miliard miliard (triliardy) impulsů každou jedinou sekundu. Všichni jsme tedy miliardáři!

To pak vysvětluje jak funguje naše paměť. V tomto článku jsem si pro vás připravila malý kvíz o mozku a paměti, jehož odpovědi budu odhalovat na svých workshopech Myšlenkové mapy pro každý den. Další termíny budou v březnu a dubnu v centru Pohyblivý svátek na Moravském náměstí v Brně.

 1. V naší hlavě máme více mozkových buněk než kolik je lidí na planetě zemi?  ANO/NE

 2. V průběhu svého stárnutí si mozek může vytvářet nová spojení mezi svými buňkami. Je schopen vytvářet stále i nové buňky?ANO/NE

 3. Počet vzorců myšlení, podle nichž může mozek postupovat, se rovná počtu atomů tvořících:

 • molekulu

 • Měsíc

 • planetu Zemi

 • celou naši galaxii s jejími 200 miliardami hvězd

 • mnohem více

 1. Dnešní nejvýkonnější počítače mají vyšší základní potenciál než lidský mozek. ANO/NE

 2. Pravá hemisféra je tvůrčí stranou mozku. A levá je intelektuální (rozumovou) stranou mozku.ANO/NE

 3. Staří Řekové i sám Aristoteles, filozof a zakladatel moderní vědy, se domnívali, že centrum vnímání a paměti je v srdci. ANO/NE

 4. 95% všeho, co člověk v celých dějinách zjistil o fungování mozku, bylo objeveno v průběhu posledních desetiletí. ANO/NE

 5. Mozkové buňky jsou tak maličké, že by se jich do špendlíkové hlavičky vešlo    10 000. ANO/NE

Jedno je z tohoto všeho jisté. Je úplně jedno, co právě projektujete, na čem pracujete nebo co tvoříte, zkuste využít obrovský potenciál vašeho mozku spolu s myšlenkovou mapou. Nástrojem, který je tu od 50 let minulého století. Zorganizujte a propojujte si své myšlenky a nápady v originální a kreativní podobě, která se vám bude snadno dále rozvětvovat. Její princip a tvorba jsou tak snadné.

Má to jen dvě rizika: vzroste vám potřeba papíru a barevných fixů nebo propisek a pozor, jakmile začnete přemýšlet jinak, není cesty zpět, je to návykové :)

Zkuste tedy zásadně vylepšit své každodenní činnosti, vyzkoušejte v myšlenkových mapách: 

 1. denní i týdenní plánování
 2. přípravy na jednání
 3. psaní poznáme ze schůzek, školení a seminářů
 4. přípravy na svůj seminář nebo prezentaci
 5. přípravu, organizaci a vedení projektů.

Myšlenkové mapy jsou přímou a jistou cestou k probuzení génia inteligence, efektivity a dosažení úspěchů při dokončování činností. Usnadňují přijímání a následné vyvolání informací pomocí klíčových slov. Nově na svých workshopech využíváme k jejich tvorbě při skupinovém projektování chytrou zeď ve školící místnosti Lepších vyhlídek.

Doporučuji shlédnout video z přednášky na JobChallenge 2014 jak začít  a využít myšlenkovou mapu.

Těším se na setkání :)

Andrea