Linkovaný nebo nelinkovaný papír? Jak psát poznámky a zápisky v myšlenkové mapě.

Proč si zapisovat v myšlenkové mapě? V čem mi to pomůže? A hlavně, jak na to? 

To jsem si v létě prvně vyzkoušela na projevu úspěšného podnikatele, nechci jmenovat,

na konferenci Brně. Byla to řeč na dvě hodiny a jak se moc často nestává, tentokrát to byla jedna perla za druhou, dvě hodiny nabyté skvělou motivací i nápady pro ostatní. Přede mnou seděla paní v první řadě, která si na svém klíně neúnavně a nadšeně zapisovala
do svého linkovaného bločku. Na konci této řeči měla popsaných 5 listů A5. Já jsem se rozhodla vyzkoušet si zapisovat jinak. To by jeden neřekl, kolik to dá odhodlání změnit systém psaní, který v sobě podporujete několik let v různých školách. V této době jsem měla za sebou téměř roční zkušenost s myšlenkovými mapami, ale zápisky z konference to bylo pro mě ještě pole neorané. Na konci proslovu jsem měla rozkreslený 1 nelinkovaný list A4. Hádejte, kdo z nás si z toho mohl více odnést a více se soustředil na řečníka než na to, co stihl zapsat? 
Velice děkuji, pane Tony Buzane, za vytvoření a možnost sdílení tohoto revolučního nástroje.

 

Z mých předchozích příspěvků již víte, že myšlenková mapa se tvoří v barvách. Ve středu papíru, ideálně formátu A4 a více, máte centrální obrázek nebo nadpis a z něho vychází větve  a na nich klíčová slova. Pro názornou ukázku přidávám obrázek oblastí, kde všude se dá myšlenková mapa využít. Ještě pro jistotu připomínám, že na každé větvi je pouze jedno slovo (nepočítám předložky, spojky a pokud si zapisujete i v AJ, tak ani členy). Jen takto totiž má váš mozek volnost a využívá svůj přirozený potenciál pro kreativitu a vytváření dalších asociací. 

Jaké jsou konkrétní rozdíly mezi psaním poznámek v linkovaném bloku a zápisem v myšlenkové mapě se můžete podívat v tomto obrázku:

 

 

A nyní ukázka z mé praxe, pro vaši lepší představu. Na obrázku níže jsem si vytvořila zápis z jednání, když jsem měla schůzku, na které jsme připravovali a plánovali (se společností Code Creator) školení na iPadech pro pracovníky Moravské zemské knihovny:

 

 

Takto vytvořený dokument v aplikaci iMindMap si následně můžete jednoduše sdílet
s kolegy i se zákazníkem. Pro všechny je přehledný a stručný a dají se do něj snadno doplňovat další informace nebo upřesnění ke spokojenosti všech. 

Budu ráda, když se mnou podělíte o své zkušenosti se zápisy a poznámkami. Nabízím vám několik možností:

1/ workshopy v březnu a dubnu Myšlenkové mapy pro každý den ve vzdělávacím centru Pohyblivý svátek v Brně
2/ sdílejte je na FB stránce a spojte se s fanoušky myšlenkových map a prezentačních dovedností
Kde jsme se mohli setkat v roce 2014:

Přeji hodně nápadů a inspirace, které si snadno můžete zapsat v myšlenkové mapě a následně dále rozvíjet každý den.

Andrea