Jak si sepsat své záměry, cíle i sny pro nový rok? Představujte si.
Zasněte se a využijte vizualizaci. Už dávno funguje je Vision Board. Sama si nástěnku z obrázků, symbolů a titulků z časopisů dělám posledních pět let. Pomáhá mi si na konci roku rekapitulovat, co jsem dosáhla nebo co se mi splnilo a co se mi takzvaně podařilo přitáhnout si do života. Taky se vám ukáže, že to, co jste si myslel/la, co potřebujete nebo jak se věci nebo okolnosti uspořádaly či ukázaly vést jinam.
Není na škodu si třeba svá osobní i profesní předsevzetí a přání namalovat, místo psaní seznamu. Jak je v poslední době dobrým kreativním zvykem.
Pokud neoplýváte talentem malíře, nebo jste jej v sobě ještě neobjevili, vyzkoušejte dvě jednoduché možnosti:
1/ Myšlenkovou mapu
Ta se dá skvěle využít při ujasnění cílů, nápadů i záměrů. Takový malý, někdy i větší kreslený brainstorming. Využívá se hlavně jako funkční nástroj při studiu, protože pomocí barev a klíčových slov podporuje přirozenou funkci mozku. Můžete si ji zapsat s barevnými fixami nebo pastelkami na nelinkovaný papír nebo využít aplikaci v telefonu nebo tabletu. Mezi mé nejoblíbenější patří iMindMap, která je přímo od tvůrce myšlenkové mapy Tonyho Buzana. Nabízí vám šablony, návrhy barevných motivů a možnosti sdílení v základním režimu zdarma. Na hraní to bohatě stačí a svých map si tam můžete zaznamenat nepočítaně.
Svůj nástin zpracovaného novoročního plánu z této aplikace přikládám v následujícím obrázku.
Když pracuji s mapami v notebooku, nejraději využívám program Xmind, který máte rovněž zdarma v základní verzi. Jen je potřeba je stáhnout.
Myšlenková mapa patří ke kreativním nástrojům. Pomáhá nám soustředit se, zaměřit se na důležité detaily, propojuje souvislosti,faktory a nalézá řešení.
2/ Sketchnoting
Přednostně tento nástroj zápisů slouží rovněž pro studium a zápisky například z pracovních porad. Ale proč jej nevyužít i pro plánování a náměty pro nový rok. Jejich formou je okrasné písmo a symboly, které společným propojením dávají smysl a vedou k řešení nebo námětům.
Obě tyto modernější formy zápisů poznámek slaví v dnešní době své znovuobjevení. Vštěpují se žákům již od od základních škol. V periodiku Rodina a škola uvádí psycholog Libor Slavík obě tyto výše uvedené metody jako skvělou formu vizualizace poznámek. Text společně s obrázkem si náš mozek totiž lépe zapamatuje.
Je tedy jen na vás, jaký nástroj si vyberete pro své novoroční předsevzetí.
A proč plánovat na celý rok? Podle námětu a přednášky Matta Cuttse: Try something new for 30 days na TED ideas je pozitivnější a přínosnější své pokroky zvládat v kratších časových úsecích např. za 30 dní. K tomu vám stačí jen vlastní píle a motivace, navíc krátkodobější plány se lépe plní.
Přeji vám mnoho splněných přání i cílů k vaší spokojenosti jakkoli to naplánujete :)
Andrea Peloušková