Myšlenkové mapy pro vaše nápady, projekty nebo plánování

S myšlenkovými mapami můžete rozvíjet nové nápady, plánovat a realizovat své projekty ať pro podnikání nebo v oblasti osobního růstu. Osobně mi velice pomáhají při přípravě prezentací, rozvržení času, zapisování poznámek z jednání nebo seminářů apod. Od té doby, co si v nich zapisuji veškeré poznámky z jednání a schůzek, tak moji partneři i budoucí zákazníci jsou jimi fascinování a rozpovídáme se
o kreslení a barvách. Tím vždy zaručeně prolomím ledy. Přikládám obrázek všech oblastí, kde je využívám. 

 

 

Myšlenkové mapy jsou nástrojem, jehož tvůrcem je Tony Buzan. Při jejich tvorbě zapojíte celý lidský mozek, který umí více než jen lineárně zapisovat, plánovat a vyhodnocovat data v uzavřených excelovských tabulkách. Jako lektorku anglického jazyka, vzdělávacích workshopů a školitelku aplikací na tabletech, mě moc mrzí, že se děti jejich pomocí neučí rozvíjet už od školky. Život by tak byl mnohem jednodušší, barevnější a kreativnější už od startu. Jak jsem si se svými syny rozplánovala výstavu LEGA v myšlenkové mapě přikládám na dalším obrázku. Pro děti je to přirozená a zábavná forma rozvoje.

 


Ráda bych vám v tomto článku předala svou zkušenost s používáním myšlenkových map a jejich využitím v praxi. Než začnete tvořit svou první myšlenkovou mapu, je tu 5 pravidel, které potřebujete znát, aby byla vytvořena správně a přinášela vám další myšlenkové asociace:

 

  1. její počátek je vždy ve středovém obrázku nebo nápisu, který zachycuje koncept, myšlenku nebo nápad
  2. z ní veďte větve, které ji rozvinují v dalších slovech, symbolech nebo obrázcích; klíčová hlavní myšlenka – “základní třídící systém”
  3. na ně navazují větve druhé úrovně, které tuto základní myšlenku doplňují a na ně další větve dle myšlenkového toku
  4. na každou větev i větvičku napište pouze jedno slovo, zajišťuje se takto volný tok myšlenek
  5. dobrá volba je kreslit mapu po směru hodinových ručiček.

 

Před její tvorbou si připravte největší papír, co najdete, barevné fixy, propisky nebo pastelky s ořezávátkem. Jedinou nevýhodou myšlenkových map je, že nebudete moci přestat a formát papíru je jediné omezení, na které narazíte. Pro tento případ je již vytvořena aplikace iMindMap, kterou jejich autor vyvinul spolu s Chrisem Griffithem. Můžete si tak svoji mapu vytvářet ve své aplikaci na počítači nebo na tabletu.

Velkou výhodou myšlenkových map je:

  • myslet v asociacích, kreativně a originálně
  • plánovat a strategicky rozhodovat
  • pracovat s časem a dílčími úkoly
  • efektivně vyjednávat a prezentovat své nápady a projekty
  • dokončovat včas.

Tento nástroj s využitím obou mozkových hemisfér, který vám pomůže přirozeně a kreativně přemýšlet, vám ráda představím na svých workshopech myšlenkových map, kde se jej naučí používat každý. Těším se na vás :)

Andrea Peloušková

Presentation Skill Trainer
Prezi & MindMap

 

Používáte myšlenkové mapy? A jaké s nimi máte zkušenosti? Našli jste zde inspiraci a chuť začít?  Potřebujete více informací? Ptejte se. Začít je tak jednoduché.