Jak změnit myšlení, aneb zpět ke kreativitě a soustředění.

Když jsem přicházela na konferenci ICON 2014, ještě jsem netušila, že mi odstartuje moji profesi na volné noze. Hlavní řečník této konference, expert na myšlenkové mapy v byznyse a life hacker Chris Griffiths, CEO ThinkBuzan Academy (ThinkBuzan.com), o této konferenci řekl: 

“Potkal jsem tu spoustu aktivních a zajímavých lidí a taky neuvěřitelnou koncentraci pozitivní energie u publika, ostatních řečníků i organizátorů.”

Vše zapadlo, jak mělo.  Propojila jsem papírovou formu myšlenkových map s technologiemi, preferuji Appleaplikacemi, např. iMindMap a programy v notebooku, nejen od Tonyho Buzana, ale i např. XmindZměnila jsem své myšlení – z lineárního na paprskovité a tím opět využívat potenciál svého mozku téměř naplno.

Naše hnací síla je v kreativitě a soustředění, ke kterému přispívají právě myšlenkové mapy. Protože při jejich tvorbě propojujeme obě mozkové hemisféry naráz. A to nemluvím o jejich síle v týmu např. s brainstormingem. V dnešním virtuálním světě není nad to vypnout nad papírem s barevnými fixami nebo u chytré zdi. Proč myslíte, že na Amazonu v loňském roce byla celosvětově nejprodávanější publikace omalovánky – mandaly pro dospělé?


Kreativitu nutně pro své žití potřebujeme a tak ji znovu hledáme. Představte si, že podle studie Nasa, vstupují děti do 1. třídy základní školy s 80% kreativity a když odcházejí v 15 letech zbývá jim tam sotva 15%. A já věřím, že to můžete u sebe napravit, stejně jako já i v dospělém věku, za velice krátkou dobu. Mě osobně, změna myšlení na kreativitu a soustředěnost, trvala půl roku po nakopnutí Chrisem a jeho seminářem. Myšlenkové mapy jsem takto postupně zavedla do svého života.  Začala jsem je aktivně používat při plánování, sepisování svých nápadů, úkolů a aktivizaci činností. Vyměnila jsem linkovaný papír za nelinkovaný. Chodila jsem na schůzky a jednání se zákazníky a zapisovala jsem si v myšlenkové mapě. Připravovala jsem v nich prezentace a sdílela je elektronicky s klienty k doladění. A následně jsme je společně tvořili. Pořádala jsem v nich školení a workshopy osobního rozvoje. U všech motivačních knih, které jsem přečetla, jsem si dělala výpisky v myšlenkové mapě. Mým synům jsem pomáhala se učit s myšlenkovou mapou. Jako lektorka AJ jsem své studenty učila nové obraty pomocí myšlenkové mapy, aby si to v barvách snadno vybavily a ještě lépe zapamatovali. Je možné je využít téměř všude. Svůj přesný náhled do začátků využívání myšlenkových map jsem sepsala do svého ebooku.


Spolu se znovuobjevením kreativity, otevřené mysli a jejich využíti mohu jako školitelka a mentorka pomáhat ostatním. Nastartovávám nebo dolaďuji jejich projekty, pomáhám při řešeních nebo dalším rozvoji pracovních nabídek, činností a aktivit pro jejich zákazníky. Pomáhám jim srovnat si fakta, nápady, myšlenky a cíle.  Nabídnout jejich služby nebo zboží, vyjádřit svůj směr nebo příběh v jejich prezentacích. Při jejichž tvorbě popustíte uzdu své kreativitě vyjádříte vše co potřebujete sdělit fotkami, symboly, klíčovými slovy a budete moci být sami sebou a ochromit nás.  Tím, že si nebudete muset pamatovat slohová cvičení na svých snímcích a “nedej bože” nám je číst, se budete při prezentování lépe soustředit a vyjadřovatTyto prezentace, nás pak vtáhnou do děje a budeme se při nich bavit, ne usínat. Budeme vás opěvovat jako řečníky a ne se těšit, kdy nám ohlásíte přestávku na kávu. “What else” bychom na konferenci jiného toužebně očekávali, že?


Pro další posun, v mé malé změně světa, po mentoringu ve studentských VŠ organizacích Unifer a Lepší vyhlídky přibyla v minulém roce i školení pro pracovní a projektové týmy. Měla jsem možnost školit myšlenkové mapy a tvorbu prezentací v prezi, a zároveň se s jejich týmy i jednotlivci vzájemně obohacovat, v marketingových, výrobních i v nadnárodních společnostech. 

Své zkušenosti předávám dál i na seminářích na HR konferencích nebo veletrzích pracovních příležitostí.


Přeji vám hodně štěstí i na vaší cestě za svým posláním, spokojeností a úspěchem :)

Andrea Peloušková